SZKOŁA ZAMKNIĘTA DO ODWOŁANIA! PRZYPOMINAMY - MYJ CZĘSTO RĘCE, NOŚ ZE SOBĄ HAND SANITIZER!

klasa LICEALNA IX A

BAROK WIEK XVII - KARTKA Z HISTORII POLSKI.

Przeczytaj z podręcznika Barok - kartka z historii Polski - strony 162, 163, 164 i 165.
Wybierz najważniejsze wydarzenie w tym okresie z historii Polski, twoim zdaniem, i przygotuj się do jego przedstawienia.
Spotykamy się w piątek 3 kwietnia, 5:30pm - 6:15pm. Życzę udanego tygodnia!

2020-03-28 09:27:02 ET

3 kwietnia 2020

Informacje pod e-mailem internetowyserwisedukacyjny@gmail.com

PODSUMOWANIE ODRODZENIA

Witam Wszystkich. Mam nadzieję, że trzymacie się zdrowo. Kontynuujemy naszą naukę, abyśmy rok szkolny mogli zakończyć 16 maja. Dzisiejszą lekcję przeznaczymy na podsumowanie odrodzenia.
NOTATKA: Renesans polski - wiek XVI, epoka Jagiellonów! Polska
mocarstwem! Złoty wiek kultury polskiej! Rzeczpospolita
obejmowała rozległe tereny, dalekie ziemie. Panująca dynastia
Jagiellonów koligaciła się ze znakomitymi rodami panującymi
w Europie, a szlachta zyskiwała coraz więcej przywilejów…
Kształtował się polski typ kultury szlacheckiej. Polska stała się spichlerzem Europy- zboża produkowaliśmy dużo i był na nie zbyt.
Bogaciła się szlachta, panował pokój. Ludzie zaczęli podróżować,
kształcić się w kraju i za granicą… Za Jagiellonów dobrze działo się
w Polsce- w polityce, gospodarce i kulturze.
Renesans trwa do lat trzydziestych XVII w. (1630).
RENESANS
 Humanizm- człowiek ośrodkiem
zainteresowań
 Rozwój państw, poczucia narodowości
 Rozwój języków i literatury narodowej
 Ideał artysty, uczonego, umiłowanie sławy
 Wzrost wartości pieniądza, handlu, wartości materialnych
 Rozbudowa miast, przepych siedzib prywatnych
 Nowe wzorce; dworzanin, uczony, zdobywca świata

Przypomnij wiadomości o Janie Kochanowskim.
Wykonaj test na stronie 159, 160, 161. Sprawdzimy go za tydzień, kiedy spotkamy się na ZOOMie. Dokładną godzinę podam w późniejszym terminie.
Jak wejśc na ZOOM znajdziecie w ogłoszeniach szkolnych.
Przeczytaj tekst na stronie 157, wypisz wyrazy, których nie rozumiesz i znajdź ich znaczenie w internacie.
PRACĘ, która zadałam do napisania proszę o przesłanie na emaila. Mój email - elzbietakralik@psdpulaski.org , telefon - (917)608-2011.
Zyczę wszystkim zdrowia!

2020-03-20 12:25:48 ET

20 marca 2020

LEGENDY , BAŚNIE I BAJKI POLSKIE.

PRACA DOMOWA:
Napisz pracę na temat "Literacka podróż w krainę bajek, baśni i legend" 300 - 500 słów.

2020-03-10 17:11:57 ET

13 marca 2020

SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI - JAN KOCHANOWSKI I JEGO TWÓRCZOŚĆ. REGION MAZURSKI.

PRACA DOMOWA:
1) Na 13 marca - napisz pracę na temat "Literacka podróż w krainę bajek, baśni i legend" 300 - 500 słów.
2) Przynieś farby, mazaki, kredki ..... do pracy plastycznej. Forma pracy - plakat, temat - "Ulubiony legendarny bohater" (wybierz ulubioną polską legendę).

2020-03-02 18:36:38 ET

6 marca 2020

JAN KOCHANOWSKI - TRENY. ĆWICZENIA GRAMATYCZNE.

PRACA DOMOWA:
Przygotuj się do sprawdzianu wiadomości o Janie Kochanowskim - wykorzystaj strony 112 i 113 z podręcznika; wiadomości dotyczące utworów pisanych przez Jana Kochanowskiego.
(Przykłady pytań: W jakiej epoce żył i tworzył Jan Kochanowski? Czarnolas to ........................ . Jan Kochanowski przebywał na dworze króla ................................. .
Co to jest fraszka? Czarnolas dla Jana Kochanowskiego to .................................................. .)

2020-02-25 15:17:23 ET

28 lutego 2020

JAN KOCHANOWSKI - FRASZKI. REGION POMORSKI.

PRACA DOMOWA:
1)Dla chętnych - Która z trzech zamieszczonych w podręczniku fraszek Jana Kochanowskiego zainteresowała Cię najbardziej? Dlaczego?
2)Spotykamy się 21 lutego (14 lutego nie ma zajęć).
Życzę udanego odpoczynku!

2020-02-10 17:48:12 ET

21 lutego 2020

Informacje pod e-mailem internetowyserwisedukacyjny@gmail.com